Alternatif arama motoru DuckDuckGo artık Google Chrome izleme yöntemi FLoC’u engelleyebiliyor

Google Chrome, kullanıcıları daha iyi izleme ve arama motoru kullanma alışkanlıklarını daha iyi öngörme çabası kapsamında FLoC (Federated Learning of Cohorts)’u geliştirdi. FLoC, kullanıcı bilgilerine erişmek isteyen her web sitesine bu bilgileri görüntüleyebilme imkanını sunuyor.

FLoC, web sitelerinin bireyleri tanıyabilmeleri ve hedefleyebilmelerine yardımcı olacak şekilde her kullanıcıyı bir kimlik grubuna yerleştiriyor. Buna yanıt olarak, alternatif arama motoru DuckDuckGo, FLoC izlemeyi engelleyebilen bir Chrome eklentisi geliştirdi. Kullanıcılar artık FLoC izleme mekanizmasından tamamen çıkmak için DuckDuckGo uygulaması veya eklentisini kullanma seçeneğine sahipler.

Google, FLoC’u ilk olarak üçüncü taraf çerezleri dahil etmeksizin tüm kullanıcılara demografik özellikleri ve arama eğilimlerine uygun olarak reklamlar sunmak için kullanmaya başladı. Ancak şirketin bu izleme yöntemini kullanıcı kabul etse de etmese de tüm Google Chrome kullanıcılarına uygulamaya karar vermesi uzun sürmedi. Haklı olarak gizliliklerinden endişelenen birçok kullanıcı alternatif arama motoru seçenekleri hakkında daha fazlasını öğrenme taleplerini dile getirdi.

Kullanıcılar, Google Chrome kullanmaktan tamamen kaçınarak, DuckDuckGo Chrome eklentisini yükleyerek ya da Google ve/veya Chrome’da ayarlarını değiştirerek FLoC’un onları gizlice otomatik olarak mekanizmaya dahil etmesinden kaçınabilirler.

Temelinde FLoC, birçok tarayıcı geliştiricisinin, kullanıcı gizliliğiyle ilgili endişeler nedeniyle üçüncü taraf çerezleri kullanımını durdurma kararına verilmiş bir arama izleme yanıtıdır. Neyse ki, en azından şu anda Google Chrome dışında başka hiçbir tarayıcı FLoC kullanma niyetini ortaya koymadı.  Diğer arama motoru seçenekleri arasında Mozilla FireFox veya Safari yer alıyor.

FLoC Mekanizmasından Kaçınma Yöntemleri

Yeni DuckDuckGo Chrome eklentisi, kullanıcı gizliliğini artırmak için herhangi bir web sitesindeki FLoC etkinliğini otomatik olarak engelliyor. En iyisi ise, bu eklenti kullanıcının internette gezinirken güvende kalmasını sağlayacak şekilde otomatik olarak güncellenebiliyor. Bununla birlikte, eklentinin güncel olmasını sağlamak için, kullanıcıların eklentinin hangi sürümünün kurulu olduğunu düzenli aralıklarla kontrol etmeleri gerekiyor.

Chrome kullanmaya devam etmeyi seçen kullanıcılar, Google Reklam Ayarlarında Reklam Kişiselleştirmeyi devre dışı bırakarak, Web ve Uygulama Etkinliğini devre dışı bırakarak veya Chrome geçmişini ve Google hizmetlerini kullanan site, uygulama ve cihazlardaki etkinlikleri ekle seçeneğini devre dışı bırakarak gizliliklerini korumaya yardımcı olabilir ve bir senkronizasyon şifresi kullanmıyorlarsa veri geçmişini Chrome ile senkronize etmekten kaçınmak için Google hesabından çıkış yapabilirler.

Ayrıca, DuckDuckGo eklentisini sadece güvenliği elden bırakmamak için kurmayı seçen kullanıcılar, Global Gizlilik Kontrolü, Daha Akıllı Şifreleme, özel arama ve izleyici engelleme seçeneğine sahip olacaklar. 

Kaynak: https://techxplore.com/

Localized by Oytun Buyrukcu

Native Turkish Translator | SEO & Localization Expert | Proofreader

Author: Admin