Berlin’in Birleşmeden Önceki Ayrımını Uzaydan Görmek Mümkün

1989 senesi öncesine ait Berlin haritası incelendiği zaman şehrin politik olarak ikiye ayrılmış olduğunu fiziksel olarak görmek imkansızdır. Bazı haritalarda şehrin bir yarısı boş bir alan olarak gösterilmiş, diğer haritalar ise diğer tarafı tamamen silecek şekilde coğrafi olarak değiştirilmiştir.

Bugün Berlin haritasına baktığımızda ise şehir bir kez daha tam bir bütün haline gelmiş gibi görünür. Berlin Duvarı’nın bir zamanlar tam olarak nerede olduğunu bulmak için çok dikkatli bakmanız gerekir.

Ama aynı şey uzaydan çekilmiş fotoğraflar için geçerli değil. 2013’te astronot Chris Hadfield, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dünyadan 320 km uzaklıktaki gözlem noktasından şehrin fotoğrafını çekti ve bir şey derhal gözüne çarptı. Batıda ışıklar beyazdı; doğuda ise sarıydı. Aradaki sınır keskin ve net bir çizgiydi ve Berlin Duvarı’nın bir zamanlar bulunduğu yeri yansıtıyordu. Hadfield bu fotoğrafı şu yorum ile Tweeter’da paylaştı:

Berlin’de gece. Çok şaşırtıcı ama sanırım ampuller hala yörüngeden bakıldığında Doğu/Batı ayrımını gösteriyor.

Bunun neden böyle olduğunu anlamak hemen mümkün değil. Ne de olsa Hadfield bu fotoğrafı çektiğinde Berlin Duvarı yıkılalı 20 seneden daha fazla olmuştu ve insan sokak armatürleri de dahil birçok altyapı unsurunun bu süre zarfında değiştirilmiş olması gerektiğini düşünüyor, özellikle de doğuda kullanılanlar eski teknoloji ise. Ama görünen o ki durum böyle olmamış. Hadfield’in fotoğrafı sosyal medyada dolaşmaya başladıktan kısa süre sonra, Berlin Büyükşehir Belediyesi’nden Christa Mientus-Schirmer, the Guardian’a şu açıklamayı yaptı:

Berlin Duvarı’nın yıkılmasını takip eden 20 seneden uzun süre içerisinde önemli ilerleme kaydetmiş olsak da şehrin iki yakasını eşit hale getirmek için bize verilmesini isteyeceğimiz maddi kaynağa sahip olmadık.

Bir Berlin sokak armatürleri departmanı yetkilisi ise daha teknik detaylara girerek şunları söyledi:

Doğu yakasında daha sarı bir renge sahip sodyum buharlı ampuller mevcut. Batı yakasında ise floresan ampuller bulunuyor… bunlar daha beyaz renkte ışık veriyorlar.

Turistler için Berlin haritası

Bir zamanlar ikiye ayrılmış olan bu şehrin sakinleri için ışıkların bir hatırlatıcı olarak önemi ise hala unutulmamıştır. Kasım 2014 tarihinde birleşmenin 25. yıl dönümünde bir sanatçı Berlin Duvarı ayrımını yeniden canlandırmak için 8 bin adet ışıklı balon kullandı. 

Günümüzde AB içerisinde Avrupa genelinde bir milyon sokak armatürünü yeni ve düşük emisyonlu modellerle değiştirmek için çalışmalar devam ediyor. Bu yeni armatürler daha beyaz bir renk verecek, yani tıpkı Berlin Duvarı’nın geriye kalan bölümlerinin ortadan kaybolması gibi ışık farklılığı da zamanla yok olacak.

Kaynak: https://www.citymetric.com/

Localized by Oytun Buyrukçu

English to Turkish Translator & Proofreader | Localization Expert

Author: Admin