Tarih Öncesi Avrupa’da Bazı Tüccarların Zenginleri Dolandırmak için Sahte Kehribar Boncuk Yaptıkları Bulundu

kehribar-tarih-oncesi-avrupa

M.Ö. iki ve üç bin yılları arasında Avrupa’nın güneybatısında bulunan İberya Yarımadası, o zamanlar nadir ve değerli bir cevher olan kehribarın değiş tokuş edildiği bir ticaret merkeziydi. Günümüzde araştırmacılar bu kehribarların bazılarının aslında akıllıca tasarlanmış sahte cevherler olduğunu söylüyor. Bu sahte cevherlerin zengin alıcıları dolandırmak için kullanıldığı düşünülüyor.

Araştırmacının başyazarı ve İspanya’da bulunan Sevilla Üniversitesi arkeologlarından Carlos Odriozola, “Tarih öncesi Avrupa’da değerli bir cevherin taklidinin kullanıldığının kaydına ilk defa ilk defa ulaştık,” dedi.

Aldatıcı Taklitler

Kehribar, organik kökenli olması nedeniyle eşsiz bir cevherdir. Bu madde, yüzyıllar önce yaşamış ağaçların toprak altında gömülü kalan reçinesinden oluşur ve şeffaf satı ve turuncu renkler alır. Bu değerli taş insanlar tarafından en az 13 bin yıldır toplanıyor ve tarih öncesi Avrupa’da bir sosyal sembol özelliği gösteriyordu.

Odriozola vd. (2019) İspanya’da bulunan iki antik mezarlıkta kehribara benzeyen boncuklar ortaya çıkardı. İspanya’nın güneyinde bulunan Sevilla yakınlarındaki La Molina’da bulunan iki boncuk M.Ö. 3 bin yıllarında kullanılmıştı. Barcelona yakınlarındaki Cova del Gegant’ta bulunan dört boncuk ise M.Ö. 2 bin yıllarında kullanılmıştı. Boncuklar gerçeklerine o kadar benziyordu ki kimyasal analizlerde sahte oldukları kanıtlanana kadar araştırmacılar bunu belirleyemedi.

Odriozola, “Bu boncuklar kehribara gerçekten o kadar çok benziyor ki analizde kehribar kimyasıyla eşleşmediğini gördüğümüzde ilk başta kafamız karıştı. Şu anda sahte kehribar bulmuş olduğumuz için oldukça heyecanlıyız,” dedi.

Yapılan araştırmalarında Cova del Gegant’ta bulunan boncukların ortasında yumuşakça kabuklarına rastlandı. Araştırma ekibinin PLOS One Dergisine verdiği demece göre La Molina’da bulunan boncukların ortasında ise tohumlar bulunuyordu ve boncukların tümü muhtemelen çam ağacından elde edilmiş olan reçine ile kat kat kaplanmıştı. Araştırmacılar bu kaplama işleminin kehribara benzetme amacıyla yapıldığından şüpheleniyor.

Ticari Dolandırıcılık

Araştırmacılar bu boncukların sahte olduğunu biliyor, ama bunların neden var olduğunu hala anlamaya çalışıyor. Odriozola ve araştırma ekibi bunun üç muhtemel açıklamasını sunuyor. Bu açıklamalardan ilki kehribarın nadir bir malzeme olduğu gerçeği üzerine kurulu. Gerçek kehribarın çok az bulunmasının bunun taklitlerinin yapılmasına ilham vermiş olması mümkün. Alternatif olarak, toplumun gerçek cevherleri almaya gücü yetmeyen bireyleri için kehribar ile aynı sosyal işleve sahip düşük maliyetli ürünler üretilmiş olabilir. Ama üçüncü olasılık bunlar arasında en kuvvetle muhtemel olanı: Değerli ve az bulunan mallara sahip olamayan tüccarlar bunların gerçeği yerine satmak için taklitlerini ürettiler ve müşterilerini dolandırdılar.

Araştırmacılar bu son seçeneğin özellikle dört reçine kaplı boncuğun yanı sıra aynı boy ve şekillerdeki iki adet gerçek kehribar boncuğun da bulunduğu Cova del Gegant için doğru olabileceğini belirtiyor. Görsel olarak gerçek boncuklar ile taklitleri birebir özdeş görünüyor.

Odriozola, “İnsanoğlunun güç ve zenginliğe olan düşkünlüğü tarih boyunca karşımıza çıkıyor ve güç ve zenginlik elde etmek için aracıların zenginleri dolandırmış olması bu kalına mükemmel bir şekilde uygun,” dedi. Odriozola aynı zamanda bu tüccarların kendisi ve eğitimli arkeologlardan oluşan araştırma ekibini sahte kehribarlarıyla kandırabildiklerine göre toplumun zengin üyelerini de muhtemelen kolaylıkla kandırmış olduklarını belirtti.

Kaynak: http://blogs.discovermagazine.com

Translated by Oytun Buyrukçu

English to Turkish Translator & Proofreader, Localization Expert

Author: Admin