Hangi Yabancı Dili Öğrenmek Daha Kolay?

cocukluk-doneminde-yabanci-dil-ogrenmek

Yeni bir dil öğrenmeyi mi düşünüyorsunuz? Yoksa yabancı dil öğrenmeye başladınız ama fazla ilerleme kaydedemediğinizi mi düşünüyorsunuz?

Sözcük bilgisi, fiil çekimleri ve değerli zamanınızı alacak diğer tüm detaylarda kaybolmadan önce kendinize şunu sorun: hangi yabancı dili öğrenmek benim için daha kolay olur?

Bazı dilleri öğrenirken kendinize işkence ediyormuş gibi hissedebilirken diğer dilleri öğrenmenin çok daha kolay (ve çok daha hızlı!) olduğunu düşünebilirsiniz.

Peki, bunun nedeni ne? Yabancı dil öğrenirken başarılı olmak bir dizi faktöre bağlıdır. Çoğu kişinin öğrenmeyi kolay bulduğu diller olduğu bir gerçek olsa da aslında bu kişiden kişiye değişmektedir. Yabancı dil öğrenirken yaşanan zorluk ya da kolaylıkların çoğu anadilinizin ne olduğuna, mevcut becerilerinize ve hatta etrafınızda olmasını sevdiğiniz şeylere bağlıdır.  

Dolayısıyla, sevmediğiniz bir dili öğrenme mücadelesi vermek yerine hangi yabancı dili daha kolay öğreneceğinizi bilmenin faydasını görebilirsiniz.

Yazının sonunda bulacağınız test hazırlanırken bir dizi faktör hesaba katılmıştır. Şimdi bunların ardındaki mantığa bir göz atalım.

Yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştıran faktörler nelerdir?

Ana diliniz

Yabancı dil öğrenirken doğal olarak ana dilinizi referans noktası olarak alırsınız. Bu da sıklıkla ana diliniz ile benzerlikler içeren bir yabancı dilli daha kolay öğreneceğiniz anlamına gelir.

Ana dili İngilizce olan kişilere bakacak olursak, tam tamına 10 bin İngilizce sözcüğün Fransızcada benzerlerinin olması nedeniyle Fransızca öğrenmekte zorlanmamaları şaşırtıcı değildir.  

Diğer yabancı dillere aşina olma seviyeniz

İtalyan kökenli bir aileden gelen ve ana dili İngilizce olan bir kişi ya da ana dili Japonca olup İngilizce şarkı söylemeyi seven bir kişi olması fark etmeksizin bir yabancı dile aşina olma düzeyi, kişinin zaten o dili ufak tefek parçalarla öğrenmeye başladığı anlamına gelebilir.

Yani, sıfırdan bir yabancı dil öğrenmek ile mevcut bilgi birikiminizden yararlanmak arasında seçim yapmanız gerekiyorsa… Mantıklı seçimi yapmak o kadar da zor değildir.

Bir dil öğrencisi olarak güçlü yanlarınız

Bazılarımız gramer öğrenmeyi kolay bulurken diğerlerimiz sözcük ezberlemekte daha başarılıdır.

Dil becerileriniz ne olursa olsun, öğreneceğiniz yabancı dili seçerken bu dilin becerilerinize uygun olduğunu görmek için bunları önceden bilmek önemlidir. Böylece bir dili öğrenmeyi ‘zorlaştıran’ şeylerin aslında o dilin en zevkli yanı olduğunu görebilirsiniz! 

Gramer yapıları hakkındaki bilgileriniz

Yine bir yabancı dil öğrenirken karşılaşacağınız gramer kalıplarını anlamanız, ana dilinizde görmeye alışkın olduğunuz yapı ve kalıplar ile ilişkili olacaktır. İşte bu nedenle de ana diliniz ile benzer cümle yapıları ve sözcük dizilişlerine sahip yabancı dilleri daha kolay öğrenirsiniz.

Telaffuzunuz

Nereli olduğumuzun nereye gideceğimize karar vermemize yardımcı olduğu söylenir – ve bu hangi yabancı dili daha kolay öğreneceğinizi bulmanızda da size yardımcı olacaktır.

Tüm dilleri öğrenirken kendimizi geliştirmemiz gereken en önemli noktalardan biri de konuşma becerisidir. Bu nedenle, zaten telaffuz etmeye alışkın olduğunuz seslere benzer sesler içeren bir dil öğrenmeyi seçerseniz bu öğrenme mücadelesinin büyük bir zorluğunu en baştan aşmış olursunuz.

Motivasyonunuz

Tüm bunları sıraladıktan sonra, öğrenme sürecinin sizin için ‘kolay’ olmasını istiyorsanız o dili öğrenmeyi gerçekten istemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü her ne kadar aksini düşünmek istesek de yabancı dil öğrenmek bir gecede olacak iş değildir.

Yabancı dil öğrenmek ve dilinizi geliştirmek için zaman ve çaba sarf etmeniz gerekir. Bu nedenle de en kolay öğreneceğiniz dil, o dili öğrenmek için motivasyonunuz en yüksek olan dil olabilir.

Busuu uzmanlarına göre en kolay öğrenilen 5 yabancı dil

Daha önce de belirttiğimiz üzere diğerlerine göre daha kolay öğrenildiği genel olarak kabul edilen bazı diller bulunmaktadır.

Aşağıda üç ana faktöre göre değerlendirilmiş en kolay beş dili bulacaksınız: imla (yazma), telaffuz (konuşma) ve gramer (anlama).

1. İspanyolca

 • İmla: Çok kolay
 • Telaffuz: Çok kolay
 • Gramer: Oldukça kolay

2. İtalyanca

 • İmla: Oldukça kolay
 • Telaffuz: Çok kolay
 • Gramer: Oldukça kolay

3. Fransızca

 • İmla: Oldukça kolay
 • Telaffuz: Biraz zor
 • Gramer: Biraz zor

4. Almanca

 • İmla: Zor
 • Telaffuz: Oldukça zor
 • Gramer: Oldukça zor

5. Portekizce

 • İmla: Çok zor
 • Telaffuz: Çok zor
 • Gramer: Çok zor

Ama unutmayın: Bu diller genel olarak öğrenmesi en kolay diller olarak kabul edilse de bunların sizin için de kolay olacağı anlamına gelmemektedir.

İşte bu nedenle Busuu tarafından hazırlanan bu testi (İngilizce) tamamlayabilir ve sizin için öğrenmesi en kolay dili bulabilirsiniz.

Kaynak: https://blog.busuu.com/easiest-language-to-learn/

Localized by Oytun Buyrukcu

English to Turkish Translator & Proofreader, Localization Expert

Author: Admin