Twitter CEO’su Jack Dorsey Telefonunda Google Yerine Google’ın Gizlilik Odaklı Rakibi DuckDuckGo Kullanıyor

Twitter kurucusu ve CEO’su – aynı zamanda mobil ödeme şirketi Square’in de CEO’su – paylaştığı tweet ile Google’ı hedef aldı. Tweet’te şu yazıyordu: “@DuckDuckGo’ya bayılıyorum. Bir süredir varsayılan arama motorum bu. Mobil uygulaması daha da iyi!”

DuckDuckGo‘nun Twitter hesabı Dorsey’e “bunu duymak bir harika @jack! Seni aramızda gördüğümüze çok memnunuz,” ve bir de ördek emojisi ile cevap verdi.

2008’de ABD’de kurulan DuckDuckGo, kullanıcı gizliliğine öncelik veren ve “En basit haliyle gizlilik” anlamına gelen bir slogana sahip bir arama motoru. Bu arama motoru kişisel arama sonuçlarından kaçınıyor ve kullanıcılarının profilini çıkarmayı reddediyor. DuckDuckGo kendisini, reklamları için kullanıcı verilerini kullanmasıyla bilinen Google aramaya gizlilik odaklı bir alternatif olarak konumlandırmış bulunuyor.

Her ne kadar DuckDuckGo Kasım ayı itibarıyla Alexa sıralaması 187 olan sıkça ziyaret edilen bir site olsa da Google ile karşılaştırıldığında oldukça küçük kalıyor.

Bununla birlikte şirket, en çok arama sonucu değil de en iyi arama sonuçlarını vermeye odaklandığını ifade ediyor. Uygulama hem Google hem de Apple app store’larından indirilebilir.

Bu Dorsey’nin tweet’leri ile bir teknoloji devini tiye almasının ilk örneği de değil, geçmişte Facebook’u da alay konusu yapmıştı.

Dorsey’nin kısa süre önce atmış olduğu tweet’lerden bazıları sosyal medya devini hedef aldı ve bunlardan biri de Facebook’un küçük harfler yerine büyük harfler kullanan “yeni” logosu ile dalga geçti. Dorsey’nin tweet’i kısa ve özdü: “Twitter… from TWITTER.”

Unutmadan, Dorsey’nin Twitter’ın tüm politik reklamları yasaklayacağını Ekim ayı sonunda bir tweet dizisi ile duyurduğunu da hatırlatalım. Bu duyuruda Facebook ismen yer almamış olsa da bu karar açık bir şekilde Facebook’un kendi platformunda politik reklamlara izin vermesinin yarattığı devam eden tartışmalar ışığında verilmiş bir karardı.

Kaynak: https://www.businessinsider.com/

Translated by Oytun Buyrukcu

English to Turkish Translator & Proofreader, Localization Expert

Author: Admin