Freelancer Nasıl Olunur?

freelancer-nasil-olunur

Freelance çalışmak tam olarak ne anlama geliyor? Ve neden freelance çalışmayı düşünmeli?

Ek gelir elde etmek amacıyla tam zamanlı işinizin yanında yapacak bir iş arıyor olmanız ya da 9-6 rutininden kendinizi kurtarmaya çalışıyor olmanız fark etmez, freelance çalışmak size çok çeşitli olanak ve fırsatlar sunuyor. Freelance çalışmanın getirdiği birçok avantaja değinmeden önce, ilk olarak freelance kariyerinizi nasıl başlatacağınıza bir göz atalım. 

Freelancer nedir?

Sabah 9 akşam 5 arası ter döken tam zamanlı çalışanların aksine, freelance çalışanlar bağımsızdır ve sözleşmeli olarak çalışır ve genellikle de aynı anda birden fazla şirket için çalışırlar. Günümüzde popüler freelance yapılabilecek işler arasında yazarlık, grafik tasarım, web geliştirme, programlama ve fotoğrafçılık sayılabilir.

Örneğin, bir freelance grafik tasarımcı bir otelin web sitesini tasarlaması için o otel tarafından ya da bir kitap kapağını tasarlaması için bir kitabevi tarafından işe alınabilir.

Yapılacak işin gerekliliklerine bağlı olarak freelancer’lar evden ya da şirketin ofisinden çalışabilirler. Tipik olarak, tamamlamak için anlaştıkları zaman freelancer’ın artık o şirkete karşı hiçbir sorumluluğu kalmaz—bir sonraki freelance işlerini bulmak için iş piyasasının koşuşturmasına geri dönerler.

Neden freelancer olmayı tercih edeceğim?

Freelance çalışmak günümüzde artan sayıda kişi için bir yaşam biçimi haline gelmiş bulunuyor. Freelancer Birliğinin açıkladığı rakamlara göre yaklaşık olarak 57 milyon Amerikalı freelance çalışıyor ve bu rakam da ülkenin toplam işgücünün %36’sını meydana getiriyor. Teknolojideki gelişmeler sadece freelance iş imkanları bulmayı kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni işler bulmanın en iyi yolunu sunuyor. Peki, bir freelance kariyere sahip olmak, yani kendi işinin patronu olmanın alacağınız bir sonraki ödeme için çaba sarf etmeniz gerektiği bir ortamda tam olarak neyi gerektiriyor?

Kendimi alıştırmak ve deneyim kazanmak için bedavaya çalışmalı mıyım?

Kesinlikle hayır. Bunu yapmayın. Hiçbir zaman!

İnsanların çıkıp da bedavaya çalışmanın kariyeriniz için iyi bir seçenek olduğunu söylemeleri akıllara zarar bir düşünce tarzı. Bunu yapmak daha en başından verdiğiniz hizmetlerin değerini düşürür ve müşterilerinize (ve kendinize) ne beklemeleri gerektiği hakkında yanlış bir izlenim verir. Ayrıca, bedavaya çalışmak size para karşılığında çalışarak kazanacağınız deneyimi sunmayabilir.

Freelance Çalışarak Geçinebilir miyim?

Upwork ve Freelancer Birliği tarafından gerçekleştirilen “Amerika’da Freelancing” adlı araştırmaya göre, geçtiğimiz sene Amerikalı işçilerin üçte birinden fazlası freelance çalıştı. Ancak bu her freelancer’ın tam zamanlı çalışmış olduğu anlamına gelmiyor.

Eğer freelance çalışmanın “gerçek” işiniz olmasını istiyorsanız, muhtemelen bunun finansal olarak nasıl işleyeceğini düşünmelisiniz. Freelance çalışarak yeterli parayı kazanabilir misiniz – yoksa bir şirketin kadrolu çalışanı olmaya devam etmek daha iyi mi olur?

Bu adımı atmaya karar vermeden önce kendinize şu soruları sorun:

Verdiğiniz Hizmetlerin Bir Piyasası Var mı?

Hepimiz, hobisini yaparak para kazanmak isteyen ama bunun mümkün olmadığını gören arkadaşlara sahibiz.  Bunun nedeni ise genellikle bu hobi için bir piyasa olmamasıdır ya da bir piyasa vardır ama piyasa o kadar doymuştur ki geçinmek imkansız hale gelmiştir.

Eğer tam zamanlı olarak freelance çalışmak istiyorsanız, 9-6 işinizden istifa etmeden önce sunduğunuz hizmetlere talep olup olmadığını belirlemelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu ise tam zamanlı işinizden istifa etmeden önce (ya da yarı zamanlı bir işte çalışırken veya geçiminizi sağlayacak başka kaynaklarınız varken) bu fikrinizi denemektir.

Freelance Çalışmak Yeterince Kazandırır mı?

Aynı alanda maaşlı bir işten freelance çalışmaya geçtiğinizi düşünelim. Hizmet fiyatınızı belirlemek kolay olmalı, değil mi? Saat üzerinden çalışacaksanız bu saat başı aldığınız ücrete denk gelir. Aldığınız maaşı ayda çalıştığınız saat sayısına bölün ve işte saatlik ücretinizi buldunuz.

Ama işler hiç de öyle değil. Eğer işvereninizin sağlık sigortası, SGK, hastalık izinleriniz, vb. ücretleri ödediği bir ortamdan geliyorsanız bu katkı paylarının yaklaşık değerini de hesaplamalısınız.   

Ama bunların tümünü hesaplasanız dahi hala freelance çalışarak ne kadar kazanabileceğinizi bilmiyorsunuz. Neden mi? Çünkü isteyeceğiniz ücret maaş geçmişinize ya da bir işverenin becerilerinizi değerlendirmesine dayalı değildir. Bu ücret piyasa koşullarına bağlı olacaktır. Ne iş yaptığınıza bağlı olarak bu ücret, daha önce kazandığınızdan büyük ölçüde daha fazla (ya da daha az) olabilir.

Zamanınızı Yönetebiliyor musunuz?

Bazılarımız için tam zamanlı olarak freelance çalışmak gerçekçi bir seçenek değildir. Bazılarımız üretken olabilmek için ofis saatlerine ihtiyaç duyarız. Eğer öğlene kadar uyumakta sorun yaşamıyor ve işleri teslim tarihlerine yetiştirmekte zorlanıyorsanız freelancer olmak sizin için doğru kariyer seçeneği olmayabilir. Başarılı olmak için neye ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz önemlidir.

İşçi-işveren ilişkisinin sunduğu disipline ihtiyaç duymakta utanılacak hiçbir şey yok. Bazılarımız yapacaklarının belirlenmiş olmasını tercih eder. Diğerleri ise iş arkadaşlarını her gün görmeyi sever ve patronlarının değerli akıl hocaları olduğunu düşünür ya da sadece yetişkin kıyafetleri giyerek evden çıkmak isterler. Tüm bunlar bir şirkette çalışmak için harika nedenlerdir.

Bununla birlikte, tam zamanlı olsa da bağımsız çalışmayı tercih ediyorsanız ve çalışmalarınızda süpervizyona ihtiyaç duymuyorsanız freelance çalışmak sizin için ideal olabilir.

Esnek Olabilir misiniz?

Freelance piyasası sürekli değişmektedir. Fiyatlar iner ve çıkar, müşteriler gelip geçicidir, sektörel trendler etkili olur ve etkisini kaybeder. Değişim, freelance piyasasının heyecan verici unsurlarından biridir. Hiçbir zaman canınız sıkılmaz. Ama zorluklara göğüs gerebilen bir kişi olsanız dahi bu korkutucu da olabilir.

En başarılı freelancer’lar sadece sıkı çalışan kişiler değildir, aynı zamanda onlar yaratıcıdır. Buna ek olarak esnektirler. Siz de programınızı bu çalışma tarzına adapte edebilirseniz bu zorlu kariyer tercihinde başarılı olabilirsiniz.

Written by Oytun Buyrukcu

English to Turkish Translator & Proofreader, Localization Expert

Author: Admin